נוטריון

משרד עו"ד יובל פלדה מספק שירותי נוטריון לגופים עסקיים, גופים מסחריים, עצמאים ופרטיים, בשפות העברית והאנגלית. במסגרת השירות, מספק המשרד שירותי אימות מסמכים, עריכת מסמכים, תצהירים, תרגומים, צוואות ועוד.

מהו נוטריון?

נוטריון הוא עורך דין אשר קיבל הסמכה מיוחדת מטעם משרד המשפטים. ישנן מסמכים שרק נוטריון יכול לאשר, לערוך או לתרגם על פי החוק, ולכן עורכי דין אשר מעוניינים לעסוק בכך צריכים לקבל הסמכה מטעם וועדת הנוטריונים במשרד המשפטים. הסכם ייפוי כוח במשרד עורך דין נוטריון נוטריון חייב להיות עורך דין אך עורך דין לא חייב להיות בהכרח נוטריון. כאשר נוטריון חתום על מסמך מסוים הדבר מהווה אימות של המסמך מבחינת הרשויות כך שלמשל, ייפוי כוח מתמשך, מאפשר לרשויות להיות בטוחות כי הוא נחתם מרצונו החופשי של האדם אשר חתם עליו ללא שמישהו כפה עליו לבצע את החתימה.

מה התפקיד של נוטריון?

תפקידיו של נוטריון מתוארים בסעיף 7 לחוק הנוטריונים והם כוללים:
 1. אימות של חתימות על מסמכים.
 2. עריכת ייפוי כוח נוטריוני
 3. עריכת צוואה נוטריונית
 4. תרגום נוטריוני
 5. אישור לכך שהאדם אשר חתם על המסמך הוא אכן בעל הסמכות לבצע את החתימה הזו.
 6. אישור ואימות על העתקי מסמכים כאשר אין מקור.
 7. אישור ואימות של מסמכים מתורגמים משפות אחרות.
 8. קבלה ואישור של תצהירים שונים.
 9. אישור על כך שאדם מסוים חי.
 10. אישור נכונות של רשימות מצאי.
 11. עריכה של מסמכים סחירים.
 12. עריכה או שינוי של מסמכים, בתנאי שאכן הוא יכול לבצע את העריכה או השינוי הזה על פי החוק.
 13. שימוש בסמכות של נוטריון ציבורי.
 14. אימות הסכם ממון בין בני זוג לפני הנישואין.
 15. אישור של צוואה אשר נערכה בפניו ועוד…

כיצד נראה מסמך החתום על ידי נוטריון?

על פי החוק כל מסמך נוטריוני חייב להיות חתום באמצעות חותמת של נוטריון, כאשר זו לא חותמת רגילה אלא חותמת מתכת אשר פועלת באמצעות לחץ. החותמת צריכה לכלול את שם הנוטריון והתיאור "נוטריון" בעברית, באנגלית ובערבית, או בצרפתית. כאשר מדובר בכמה מסמכים יש לאגד את כולם בסרט אדום אליו מצורף תו אדום עם החתימה של הנוטריון.

חותמת אפסטיל

חותמת אפוסטיל ניתנת ע"י בית המשפט או משרד החוץ. מטרת אישור/חותמת האפוסטיל מטרתה לסייע בהליך אימות של מסמכים הנדרשים לשימוש במדינות שונות. המקור לדרישת חתימת/אישור האפוסטיל מקורה באמנה בינלאומית, אמנת האג הבינ"ל משנת 1961. על האמנה חתומות כמעט כל מדינות הגוש האירופי, ארה"ב, אפריקה, מס' מדינות באמריקה הלטינית, אוקראינה וכמובן מדינת ישראל (רשימת המדינות החתומות על האמנה מפורסמת באתר משרד המשפטים). קודם לקבלת אישור / חותמת אפוסטיל יש לקבל אישור נוטריון למסמך המבוקש. התהליך עשוי להשתנות בהתאם לסוג המסמך הדרש אימות, השימוש הנדרש במסמך והמדינה אליה מיועד. מומלץ להיוועץ בנוטריון על מנת לוודא אילו שלבים ואישורים נדרשים.

מי יכול להיות נוטריון?

בכדי לשמש בתור נוטריון ולקבל הסמכה כחוק על הנוטריון לעמוד בכמה כללים:
 1. הוא חייב להיות אזרח ישראלי.
 2. חייב להיות חבר בלשכת עורכי הדין.
 3. עורך דין אשר עסק בתחום עריכת הדין 10 שנים לפחות לפני הגשת הבקשה לקבלת הסמכה לנוטריון.
 4. עורך הדין לא הורשע בעבירה שיש עמה קלון.
 5. עורך הדין לא הושעה בעבר מלשכת עורכי הדין.
 6. עבר בהצלחה השתלמות מקצועית.
מי שעומד בכל הכללים הללו יכול להגיש בקשה אל הועדה למינוי נוטריונים במשרד המשפטים בכדי לקבל את ההסמכה ולהיות רשום במרשם הנוטריונים על פי החוק, ורק אז יוכל להתחיל לעסוק כנוטריון.
סגירת תפריט
דילוג לתוכן