חותמת אפוסטיל – תעודה ציבורית

חותמת אפוסטיל הינה חותמת אשר מבוצעת על פי אמנת האפוסטיל, אמנה בינלאומית אשר נחתמה בשנת 1961 בהאג. האמנה הזו קובעת כי על מנת לתת תוקף למסמכים מסוגים שונים במדינות זרות, יש צורך באישור ממוסד בעל תוקף במדינת המקור.

חותמת אפוסטיל

מה היתרון של חותמת אפוסטיל?

חשוב להבהיר כי למסמכים מהסוג עליהם כתבנו מעלה לא מספיק רק אישור נוטריוני. אישור נוטריוני הוא רק ההתחלה, ובכדי שמסמכים ותעודות מקומיות יקבלו תוקף במדינות זרות יש צורך לעבור תהליך בירוקרטי מאוד ארוך אשר כולל אישור ממשרד המשפטים אשר מאמת את החתימה של הנוטריון, אישור ממשרד החוץ המאמת את החתימה של משרד הפנים וכן אישור המקונסוליה המקומית של המדינה לה מיועד אותו מסמך.

חותמת אפוסטיל באה במטרה לקצר את התהליכים הללו. כל מדינה אשר חברה באמנת האפוסטיל יכולה לקבל מסמכים בינלאומיים כאשר הם חתומים בחותמת אפוסטיל.

למה צריך לאמת מסמכים לשימוש במדינות זרות?

חשוב להבין תחילה שמדובר על מסמכים רשמיים שניתנו מטעם מוסדות המדינה עם חותמת ולוגו רשמיים, כדוגמת: תעודת נישואין, תעודת דיפלומה ועוד, כשאנו רוצים להציג תעודות אלו במסדות של מדינות זרות אנו חייבים שאלו יקבלו תוקף משפטי בשפה המדוברת אחרת 

מי רשאי לקבל את האפוסטיל?

בכדי לקבל חותמת אפוסטיל בשלב הראשון המסמכים חייבים להיות מאושרים על ידי נוטריון, ולאחר מכן ניתן לקבל את חותמת האפוסטיל על ידי פקיד המוסמך לכך. ישנם פקידים רבים אשר מוסמכים להעניק אישורי אפוסטיל בהתאמה לסוג המסמך ולמשרד הממשלתי אליו משוייך אותו משרד, כאשר לרוב, המסמכים המצריכים חותמת אפוסטיל כוללים אישורי לימודים, תעודות נישואין, אישורי יהדות לרבנויות ואשרות עבודה שונות.

מתן חותמת אפוסטיל כרוך באגרה אשר נכון למועד כתיבת שורות אלו עומדת על 35 ₪.

רוצים לקצר את התהליך עוד יותר? הכינו את עצמכם מראש

אמנם המטרה של חותמת אפוסטיל היא לקצר את התהליכים, אך אם אתם רוצים לקצר את העניין אפילו יותר, ולא להסתבך עם יותר מידי בירוקרטיה, התייעצו עם מומחים אשר יסבירו לכם לאן בדיוק אתם צריכים לגשת בכדי לקבל חותמת אפוסטיל. לרוב, הנוטריון אשר מבצע את החתימה הראשונית על המסמך יוכל לסייע לכם ולכוון אתכם אל המקום הנכון.

למה כדאי לקבל ליווי מלא של נוטריון?

היום יש נוטריונים המעניקים לכם ליווי מלא לאורך כל התהליך – גם באישור הנוטריוני הראשוני, וגם בהגשת הבקשות עד לקבלת חותמת האפוסטיל. חשוב להבין כי למרות שהאפוסטיל אמור לקצר תהליכים, בלי מספיק ידע אתם עדיין עלולים להתעכב רק בשל בירוקרטיה מיותרת לחלוטין. לכן עדיף לפנות אל נוטריון מקצועי אשר ילווה אתכם לאורך כל הדרך עד לקבלת החותמת המיוחלת, וכך תוכלו להיות בטוחים כי התהליך יבוצע בזמן הקצר ביותר שניתן.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן