צוואה נוטריונית

על פי חוק הירושה,התשכ”א 1965, צוואה ניתן לערוך באחת מארבעה דרכים – בכתב יד, בפני עדים, בפני רשות או בעל פה.

על פי סעיף 22, א, נקבע כי צוואה בפני רשות תבוצע כאשר המצווה אומר את דברי הצוואה בפני שופט, בפני רשם של בית המשפט או רשם לענייני ירושה, בפני חבר בית דין רבני או כאשר הוא מגיש את הצוואה בכתב לאחד מהגורמים הללו.

עריכת צוואה בפניי נוטריון

צוואה נוטריונית הינה למעשה אופציה נוספת. במקום לבצע את ההליך מול שופט, עורך דין נוטריון מוסמך כדין שופט לעניין כזה ויכול לערוך את הצוואה ולאשר אותה בדיוק כמו שופט.

האם צוואה נוטריונית מספיקה?

על פי סעיף 19 לחוק הנוטריונים כאשר נוטריון מאשר צוואה על פי החוק, הדבר מהווה אישור לאמיתותה של הצוואה מבלי שיהיה צורך בראיות נוספות, כך שבמידה ויגיע ויכוח על הצוואה לבית המשפט, יהיה קשה מאוד לבטל אותה, בדיוק כמו צוואה שאושרה והוצהרה מול שופט.

מהן הדרישות החוקיות הקשורות בעריכת צוואה נוטריונית?
על פי החוק, ישנן כמה דרישות הקשורות בעריכת צוואה נוטריונית, בדומה לצוואה בפני רשות:

  1. הצוואה צריכה להימסר באופן אישי על ידי המצווה, בין אם הוא אומר אותה בעל פה ובין אם הוא מגיש אותה בכתב יד.
  2. במידה והמצווה מעביר את דברי הצוואה בעל פה, הנוטריון רושם את הדברים ולאחר מכן קורא אותם בפניו שוב.
  3. המצווה צריך להצהיר שזו הצוואה שלו וההצהרה הזו צריכה להיות כלולה באישור.

האם המצווה צריך להציג תעודה רפואית בעת עריכת הצוואה?

על פי החוק, כאשר עורכים צוואה נוטריונית, הנוטריון חייב להיות בטוח כי המצווה כשיר למסור את הצוואה. במידה ואדם מבקש למסור את הצוואה בבית חולים או כאשר הוא מרותק למיטה, הנוטריון צריך לקבל תעודה רפואית המאשרת את כשירותו, והיא צריכה להיות שמורה עם העותק אצל הנוטריון. כך הנוטריון יכול להיות בטוח כי הצוואה נמסרה כאשר המצווה כשיר לחלוטין למסור אותה, ובמידה ואחד מהיורשים יערער על הצוואה לאחר פטירתו של המצווה בטענה של אי כשירות, יוכל הנוטריון להציג את האישור הרפואי המדובר.

כמה עולה צוואה נוטריונית?

עלות צוואה נוטריונית מוגדרת על פי החוק במחירון מסודר שמפרסם משרד המשפטים מידי שנה. נכון לכתיבת שורות אלו, שכר הטרחה של נוטריון לצורך אישור צוואה נוטריונית הוא 242 ₪ לחותם ראשון, ו 123 ₪ לכל חותם נוסף. בנוסף, עבור כל העתק מהצוואה הנוטריון יגבה 74 ₪. כל המחירים הללו אינם כוללים מע"מ.

סגירת תפריט
דילוג לתוכן